BIST 100 BIST 100 7.871 -0,55%
Dolar Dolar 29,0001 0,05%
Euro Euro 31,2160 0,01%
Altın Altın 1.860,02 -0,35%
GUMUS Gümüş 21,44 0,01%
Son Güncelleme: 11:26

S&P 500’e Dahil Edilen Blackstone Yılın Geri Kalanı İçin Nasıl Bir Görüntü Veriyor?

3 ay önce 63
 
US500
-0,42%
Portföy'e Ekle/Kaldır
Takip listesine ekle
Pozisyon Ekle

Pozisyon başarıyla eklendi:

Lütfen varlık portföyünüze isim verin
Çeşidi: Al Sat
Tarih:
 
Miktar:
Fiyat
Puan Değeri:
Kaldıraç: 1:1 1:10 1:25 1:50 1:100 1:200 1:400 1:500 1:1000
Komisyon:
BX
+3,59%
Portföy'e Ekle/Kaldır
Takip listesine ekle
Pozisyon Ekle

Pozisyon başarıyla eklendi:

Lütfen varlık portföyünüze isim verin
Çeşidi: Al Sat
Tarih:
 
Miktar:
Fiyat
Puan Değeri:
Kaldıraç: 1:1 1:10 1:25 1:50 1:100 1:200 1:400 1:500 1:1000
Komisyon:

Blackstone Group (BX) hissesi, S&P 500’e dahil edilme duyurusunun ardından pozitif fiyatlandı ve yukarı yönlü ivmesini korudu. 

Duyurunun ardından %4 bandında yükseliş kaydeden BX, 104 dolar bölgesinden 108 dolara kadar yükselerek mevcut trendini korumaya devam etti. Hissenin S&P 500 endeksine dahil edilmesiyle kurumsal yatırımcıların BX’e yönelik talebini artırması ve hissenin endeks fonlarına dahil edilme durumu gibi yatırım tabanını artırma potansiyeline sahip faktörler, yatırımcılar tarafından olumlu algılandı.

Blackstone, yatırım hizmetleri sektöründe büyük sermaye yapısıyla dikkat çeken bir şirket olarak faaliyetlerini 4 segment altında devam ettiriyor. Gayrimenkul, özel sermaye, kredi ve sigorta ile hedge fon alanlarında iştiraklere sahip olan şirket, böylece çeşitlendirilmiş faaliyet alanıyla finans sektöründe güçlü bir görünüme sahip.

76,8 milyar dolarlık piyasa değeriyle denklerinin oldukça üzerinde bir büyüklüğe sahip olan şirketin hisse fiyatı, şu an son bir yılın zirvesi olan 110 dolar bölgesine ulaşarak sağlam bir dönüş sinyali veriyor. Zira şirket, Kasım 2021 döneminde Fed’in faizleri artırmaya başlayacağına yönelik mesajlar vermesiyle birlikte 150 dolara yakın tarihi zirvesinden uzun soluklu bir düşüş trendine girmişti. Bu süre zarfında geçen yıl Aralık ayında 71 dolarda dip gören BX, 2023 yılında trendini tersine çeviren bir hamle yaptı. İlk çeyrekteki düzeltmenin ardından ise daha düşük zirve formasyonunu bozarak istikrar yakaladı.

 InvestingPro
Kaynak: InvestingPro

Blackstone’un denk şirketlerle karşılaştırmasına devam edersek; şu an %2,9 olan temettü verimi, düşüş eğiliminde olsa bile denklerin üstünde kalarak, hissenin uzun vade yatırımcıları için cazip kalmasını sağlıyor. Buna karşılık hissedar getirisi %0,9 ile %3,1 olan denk şirketlere düşük kalmaya devam ediyor. Sonuç olarak bir yıllık hisse getirisi toparlanma süreciyle birlikte %20’ye yaklaşsa da denklerin %31’lik getirisine göre ortalamanın altında. 

Şirketin 5 yıllık beta’sının 1,5’a yakın olması ise piyasa genelindeki toparlanmaya daha hızlı tepki verebileceği anlamı taşıyor. Böylece hisse piyasalarındaki yükseliş eğiliminde BX’in son gelişmelerle birlikte daha toparlanma sürecini hızlandırabileceğinden bahsedilebilir.

 InvestingPro
Kaynak: InvestingPro

Şirketin kârlılık durumuna bakılırsa InvestingPro üzerinden yapılan karşılaştırmada Blackstone’un brüt kârı 6,2 milyar dolar ile 2,4 milyar dolar olan denk şirketlerin ortalamasının üzerinde olumlu bir faktör olarak duruyor. Bunun yanında net kârın hisse marjına oranı, aktif kârlılık ve özsermaye karlılığı diğer pozitif kalemler arasında yer alıyor.

 InvestingPro
Kaynak: InvestingPro

Şirketin büyüme durumu ise yakından takip edilmesi gereken yönü olarak duruyor. Kârlılığın iyi oranlarda devam etmesine rağmen gelir büyümesinin %61 oranında gerilemesi pozitif seyreden sektörün ve gelir büyümesinde kısmen düşüş gören denklere göre oldukça yüksek. Bu durum net hisse kârında da düşüş eğilimi olarak ortaya çıkıyor. 

Buna nazaran 5 yıllık gelir ve net kâr tahmini, önümüzdeki yıllarda şirkete yönelik olumlu beklentileri yansıtıyor.

 InvestingPro
Kaynak: InvestingPro

Önümüzdeki yıllar için şirketin büyüme potansiyeli olduğuna yönelik tahminler bulunurken BX’in F/K oranının 61X seviyelerinde denklerine göre yüksek seyretmesi hissenin primli hareket etmesine rağmen yatırımcıların talebinin canlı kaldığını gösteriyor. PEG oranı, negatif değer alan şirketin büyüme beklentisine göre hisse değerinin düşük kaldığını gösteren rasyolardan biri. Buna nazaran fiyat/satış ve fiyat/defter değeri rasyoları sırasıyla 17X ve 19X değerleriyle hissenin denklerine göre biraz daha primli hareket ettiğini  gösteriyor.

 InvestingPro
Kaynak: InvestingPro

Blackstone, son olarak 30 Haziran tarihinde yayımladığı kazanç raporunda hisse başına kârını beklentilerin biraz üzerinde 0,93 dolar olarak açıkladı. Gelir ise InvestingPro beklentilerinin %2,2 altında 2,35 milyar dolar olarak geldi. 19 Ekim tarihinde açıklanması beklenen raporda analistler, mevcut dönem için beklentilerini aşağı yönlü revize ederek 1,09 dolar hisse başı kâr bekliyor. 3. çeyrek için gelir beklentisi ise 2,58 milyar dolar.

InvestingPro platformu üzerinden geleceğe yönelik hisse kârı ve gelir tahminleri kontrol edildiğinde hisse başı kârda bu yıl düşüş beklenirken orta ve uzun vadede sağlıklı bir kârlılık beklentisi görülüyor. Gelir tahmini ise bu yıl büyümedeki sorunları yansıtır şekilde %10 düşüşle 10,8 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Ancak önümüzdeki yıl için şirketin kârlılığını destekleyecek şekilde önemli oranda bir gelir büyümesi beklentiler dahilinde. 

 InvestingPro
Kaynak: InvestingPro

Bu bilgiler ışığında InvestingPro platformunda 5 finansal modele göre BX’in adil değeri, güncel durumda 119 dolar olarak hesaplanıyor. Buna göre hissenin %10 oranında iskontolu hareket ettiğinden bahsedilebilir. 18 analistin bu yıl için tahmini ise radyo hesaplamasına göre biraz daha düşük kalarak ortalama 114 dolar seviyesinde. 

Son olarak şirketin genel sağlık durumu ile birlikte olumlu ve olumsuz yönlerine InvestingPro aracılığıyla hızlıca bakabiliriz. 

Buna göre olumlu yönler;

  • Şirketin 17 yıldır düzenli olarak temettü ödemesi yapması
  • Bu yıl için net kâr büyümesi beklentisi
  • Defter değerinden yüksek getiri sağlaması
  • Son bir yılda kârlı kalması 
  • Son 3 aylık güçlü performans 
  • Son 10 yılda yüksek getiri sağlaması

olarak sıralanıyor. 

Negatif yönler ise;

  • Hisse başı kârda düşüş trendi
  • Fiyat/Kazanç oranının yüksek seyretmesi 

olarak görülüyor.


 InvestingPro
Kaynak: InvestingPro

Şirketin kârlılık, büyüme, nakit akışı, hisse fiyatı momentumu ve göreceli değerine göre mali durumuna bakıldığında iyi bir performansa sahip olduğu görülüyor. Burada kârlılık kalemleriyle fiyat momentumu öne çıkarken büyüme ve göreceli değer, finansal performansı aşağı çeken kriterleri oluşturuyor.

Blackstone (BX) teknik incelemesi 

BX payına teknik açıdan bakarsak; haftalık grafikte Haziran ayındaki kırılımın ardından bir trend dönüşü gerçekleşmesi ilk göze çarpan durum olarak görülüyor.

BX Haftalık Grafik
BX Haftalık Grafik
 

Bu kırılımın ardından hisse fiyatı 100 dolar seviyesinin üzerine çıkarak daha düşük zirve oluşumunu bozdu ve Temmuz ayından bu yana geçen yılki zirve noktalarından 110 doları aşmak için çaba gösteriyor. Buna göre 110 doların üzerinde bir haftalık kapanış, yukarı yönlü trend için tetikleyici olabilir ve BX’in önümüzdeki aylarda 118 dolar (Fib0,618) ve ardından fiyat momentumuna bağlı olarak 130 dolara (Fib 0,786) doğru hareket edebileceğini görebiliriz. 

Alt bölgede ise 100 dolar ilk önemli destek noktası olarak kalıyor. Olası bir kırılım kısa vadeli yükselen trend çizgisine denk gelen 95 dolara doğru düzeltmeye neden olabilir. Özetle BX fiyatının 100 dolar üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü ataklara devam edebileceğini görebiliriz.