BIST 100 BIST 100 7.823 -1,15%
Dolar Dolar 28,9985 0,05%
Euro Euro 31,2267 0,04%
Altın Altın 1.859,30 -0,39%
GUMUS Gümüş 21,42 -0,13%
Son Güncelleme: 12:34

Reel Sektör Aktivitesi Eylül'de Yavaşladı

2 ay önce 56

Haftanın ilk iş gününde imalat ve imalat dışı sektörlerdeki aktiviteyi anlamamızı sağlayan 2023 yılı Eylül ayı öncü verileri açıklandı: TCMB’nin yayımladığı imalat sektörü kapasite kullanım oranları (KKO) ve reel kesim güven endeksi (RKGE) ile TÜİK’in yayımladığı sektörel güven endeksleri.

RKGE ve sektörel güven endekslerinin 100 seviyesinin yukarısında olması iyimserliği, altında olması kötümserliği gösteriyor.

İmalat sektörü KKO Eylül ayında aylık 1,2 puan artışla %76,9’a yükseldi. Dayanıklı tüketim malları hariç diğer üretim gruplarında (dayanıksız, yatırım ve ara mallar) KKO bir önceki aya göre yükseldi. En dikkat çekici gelişme yatırım mallarında oldu. Yatırım malları üretiminde KKO, Ağustosta %73,5 seviyesine sert düştükten sonra Eylülde %78,3 seviyesine çıktı. Eylülde KKO’nun ara mallarında sınırlı, yatırım mallarında ise sert yükselmesi sanayi üretimini destekleyecektir.

 Turkey Data Monitor
Kaynak: Turkey Data Monitor

İmalat sektöründeki eğilimi anlamamızı sağlayan RKGE Eylül ayında aylık 0,5 puan artışla 105,1 seviyesine yükseldi. Alt endekslerde, mevcut iç piyasa siparişleri önceki aya göre düşerken, mevcut ihracat siparişleri arttı, mevcut toplam siparişler önceki aya göre düştü. Mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre zayıfladı. İç piyasa siparişlerindeki düşüşün toplam siparişleri aşağı çekmesi siparişlerin karşılanmasında üretim yerine mevcut stokların tercih edildiği ihtimalini ortaya koyuyor. Paralelinde imalat sektörü üretimini aşağı yönlü baskılayabilir. Sektör katılımcılarının girdi maliyetleri ve çıktı fiyat artışlarının düşeceği yönlü beklentileri enflasyonist baskıyı hafifletecek mi izleyeceğiz. İstihdam beklentileri ise yukarı yönlü.

 TCMB
Kaynak: TCMB

Güven endeksi Eylülde bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %2,0 düşüşle 113,0 değerine gerilerken, perakende ticaret sektöründe %3,0 artışla 117,7 değerine ve inşaat sektöründe %1,0 artışla 88,3 değerine yükseldi. Sektörlerde son üç aylık iş aktivitesinin zayıflaması RKGE’de yurt içi siparişlerdeki düşüşü açıklıyor.


 Turkey Data Monitor
Kaynak: Turkey Data Monitor

Orijinal Makale